Českomoravský odborový svaz pracovníků školství představil 25. dubna 2016 kampaň Konec levných učitelů. Už z jejího názvu je zcela zřejmá návaznost na vloni vyhlášenou a stále probíhající kampaň Českomoravské konfederace odborových svazů. „Hlásíme se ke kampani ČMKOS Konec levné práce v ČR,“ potvrdil na tiskové konferenci předseda ČMOS pracovníků školství František Dobšík.
Školské odbory chtějí pro učitele i nepedagogické pracovníky v roce 2017 vyšší platy, a to minimálně o deset procent, aby platy pedagogů dosáhly alespoň 130 procent průměrné mzdy v ČR. Opakovaně upozorňují, že šetření na vzdělávání je krátkozraké, a oceňují, že současná ministryně školství Kateřina Valachová jejich požadavky neodmítá a usiluje o výrazné navýšení výdajů na vzdělávání. „Pro nás jsou otázkou nejen platy učitelů, ale vůbec to, jak bude financováno školství jako takové,“ zdůrazňuje Dobšík.
V současnosti probíhá mezi členy ČMOS pracovníků školství dotazníkový průzkum a Markéta Seidlová, místopředsedkyně svazu, uvedla, že naštvanost ve sborovnách stoupá, protože nejsou naplňovány sliby vlády, že vzdělávání bude její prioritou. Protestní akce zatím odboráři nechystají, avšak i jejich trpělivost má svoje meze. Jak Seidlová řekla: „Zbraně jsou připraveny, ale ještě jimi neharašíme.“
Jen pro bližší představu, jak to s odměňováním ve školství je, několik čerstvých statistických údajů. Zatímco nárůst platů v celé nepodnikatelské sféře za rok 2015 byl 3,5 %, u zaměstnanců regionálního školství jen 2,2 %. Průměrný plat v nepodnikatelské sféře činil 26 787 Kč, v regionálním školství 23 579 Kč – z toho 26 987 Kč u pedagogů (tj. pouze 102 % průměrné mzdy v ČR) a 15 188 Kč u nepedagogických pracovníků.
Zdroj: esondy.cz