Debata s lídry kandidátek do Evropského parlamentu 

Ve středu 15. května jsme navštívili předvolební debatu s lídry kandidátek do Evropského parlamentu, kterou uspořádala Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR. Přinášíme shrnutí toho, co během debaty zaznělo. 

Debaty se zúčastnili: 

  • Lenka Desatová, nestranička na kandidátce SOCDEM, 
  • Klára Dostálová, kandidátka za ANO 2011, 
  • Marcel Kolaja, kandidát za Českou pirátskou stranu, 
  • Kateřina Konečná, kandidátka za koalici Stačilo!, 
  • Petr Mach, kandidát za SPD a Trikoloru, 
  • Alexandr Vondra, kandidát za koalici Spolu. 

Diskuze byla rozdělena do čtyř tematických bloků: 1. Kohezní a sociální politika, 2. Energetika, 3. Zemědělství, 4. Doprava a investice. 

Kohezní a sociální politika 

V prvním kole odpovídali všichni kandidující na otázku, jestli je kohezní politika EU stále účinná. Dále se měli vyjádřit k centralizaci kohezní a sociální politiky obecně. 

Lenka Desatová se ve své odpovědi soustředila na situaci v České republice a zdůraznila, že je důležité, abychom si „doma“ nastavili transparentní a přísná pravidla pro investování prostředků z EU. Centralizaci sociální politiky vnímala spíš jako plus – příkladem je tu podle kandidátky odlišné definování invalidity v jednotlivých zemích. To způsobuje reálné problémy lidem s postižením, a proto Desatová vnímá zde centralizaci jako více než žádoucí. 

Klára Dostálová podtrhla v kontextu využívání prostředků z EU nutnost větší provázanosti projektů a orientace na výsledky. 

O využívání evropských finančních prostředků mluvil i Marcel Kolaja. Kritizoval předchozí vlády, které podle něj dostatečně neuhlídaly, na co se peníze využívaly. Výsledkem je podle Piráta to, že jsme si postavili krásné rozhledny, ale chybí nám třeba dálnice. Česko se podle něj musí naučit lépe prioritizovat. 

Kateřina Konečná se ve své odpovědi věnovala především problému přebujelé administrativy, která je mnohem složitější než kupříkladu v sousedním Polsku či na Slovensku. Vyjádřila také názor, že by se některé kompetence v rámci sociální politiky měly vrátit z Bruselu zpět do jednotlivých států. 

Nejradikálnější názor zazněl nepřekvapivě od Petra Macha, podle nějž kohezní politika EU nefunguje. Kandidát SPD řekl také, že by se měly snížit členské příspěvky jednotlivých států. Tento argument však nejspíš nedomyslel, protože – jak známo – Česká republika dostává z EU více peněz, než do ní dává. Snížení členských příspěvků by tak mělo na nás velmi negativní dopad. 

Alexandr Vondra se vyjádřil skepticky k centralizaci sociální politiky – dle jeho názoru by se už do EU neměly přesouvat žádné další pravomoci v této oblasti, protože by to bylo údajně příliš drahé.

Po uvedení odpovědi byl prostor na dotazy z publika. Využil ho předseda ČMKOS Josef Středula, který se kandidujících zeptal na jejich názor na emisní povolenky a nespravedlivé přerozdělování, v jehož důsledku bohatí bohatnou a chudí chudnou. Lenka Desatová ve své reakci uvedla, že je systém povolenek nastaven nespravedlivě a že by platit měli znečišťovatelé, což se v současnosti neděje. S tímto souhlasila i Klára Dostalová, která však navíc zpochybnila význam zelené dohody – podle ní Evropa vytváří pouze 8 % emisí a „nemůže zachraňovat celý svět“. Proti povolenkám se ohradili i Alexandr Vondra a Kateřina Konečná. 

Energetika 

Otázka Josefa Středuly vytvořila i můstek k dalšímu tématu diskuze, kterým byla energetika. Hlavním diskutovaným problémem byla v této části dekarbonizace. 

Alexandr Vondra vyjádřil nespokojenost se způsobem, jakým se dekarbonizace provádí. Kritizoval zelenou dohodu a program Fit for 55. Podle něj je Česko v procesu dekarbonizace znevýhodněné. Zároveň však uvedl, že češti europoslanci toho moc nezmůžou, jelikož mají pouze 21 mandátů (z celkových 720). 

Petr Mach pokračoval ve své radikální rétorice. Hlásal nutnost zrušit zákaz spalovacích motorů a celou zelenou dohodu.  

Kateřina Konečná byla ve svých vyjádřeních o něco mírnější. Vyjádřila obavy z toho, že nebudeme mít dostatek energie pro náš energeticky náročný průmysl. Nechala se taky slyšet, že „možná budeme za důl Turów ještě vděční, protože Poláci budou jediní, kdo nám energii dodá“. 

Marcel Kolaja upozornil na to, že Alexandr Vondra kritizuje program Fit for 55, který ale vyjednala z velké části i česká vláda, včetně jeho ODS. Pirátský kandidát připomněl, že kvůli znečištění ovzduší umírá v Česku každý rok cca 30 000 lidí. Postupuje i změna klimatu, kterou potřebujeme urgentně řešit a součástí tohoto řešení je co nejrychleji odejít od uhlí. 

Klára Dostalová představila názor, že každá země by měla mít právo na svůj vlastní energetický mix. Dále zdůraznila, že nikdy nebyly zmapované dopady zelené dohody na průmysl. 

Nutnost zmapovat dopady zelené dohody na průmysl zmiňovala několikrát během debaty i Lenka Desatová. V kontextu energetiky zdůraznila, že je potřeba co nejdřív stanovit takový energetický mix, který bude realizovatelný. Podle kandidátky SOCDEM nemůžeme se zbavit uhlí, dokud nemáme za něj náhradu. 

Zemědělství 

Třetí část debaty se týkala evropské zemědělské politiky. Tu v zásadě všichni kandidáti a kandidátky hodnotili vesměs negativně. 

Lenka Desatová zdůraznila nutnost diskutovat všechny připravované předpisy přímo se zemědělci. Jen tak můžeme podle ní dobře určit časový horizont plánovaných změn. 

Klára Dostalová se v tomto bodě vrátila ke svému argumentu, že zatímco členské země snižují svoje emise i v zemědělství, ostatní státy nikoliv. Kandidátka ANO prohlásila také, že české zemědělství není konkurenceschopné i kvůli české vládě. 

Pirátský kandidát Marcel Kolaja nazval evropskou zemědělskou politiku přímo tragickou. Připomněl ale, že její směřování spoluurčovaly SOCDEM a ANO, které teď tuto politiku kritizují. 

Kateřina Konečná navrhla úplné zrušení evropských dotací pro zemědělství. Prý by se tímto ukázalo, jak na tom která země je.  

K návrhu Konečné se přidal i kandidát SPD Petr Mach. Ten ovšem navrhl nejdřív zrušit národní dotace a přímo zakázat, aby jednotlivé země ještě více zvýhodňovaly svoje zemědělce. Až potom chce zrušit i evropské dotace. (Je poněkud paradoxní, že Mach navrhuje celoevropský zákaz dotací v rámci jednotlivých států – kandiduje přece za stranu, která nechce, aby se z Bruselu cokoliv nařizovalo či zakazovalo, a dokonce navrhuje vystoupení Česka z EU.) 

Alexandr Vondra se v této části diskuze vrátil ke klimatické politice, v níž zastává názor, že na změnu klimatu se musíme adaptovat. Cesta mitigace (tedy opatření zaměřená na zmírnění klimatické změny, především na snižování emisí skleníkových plynů) podle něj není rozumná, protože země mimo Evropskou unii, hlavně Čína, nevynakládají podobně velké úsilí. Kandidát Spolu se vymezil i proti údajným snahám udělat Evropu vegetariánskou. 

Doprava a investice 

Poslední část debaty se soustředila především na otázky jaderné energetiky a stavby nových jaderných bloků. 

Lenka Desatová vyjádřila přesvědčení, že je jádro klíčové nejen pro naši energetiku, ale také pro bezpečnost. 

Klára Dostalová v kontextu stavby nových jaderných bloků připomněla, že existuje spousta důvodů, kvůli kterým Česko není atraktivní pro investory. 

Marcel Kolaja vstoupil do diskuze s tím, že je chybou předchozích vlád, že výstavba nových jaderných bloků nezačala dřív. Zároveň řekl, že toto téma je spíše náš národní problém, nikoliv evropský. Zdůraznil také, že při výstavbě jaderných bloků je důležité, aby co největší podíl byl český. 

Velmi příznivě se pro jádro vyslovila i Kateřina Konečná, která navrhla, že můžeme postavit i 6 nových bloků. Kritizovala tu ČEZ za to, že v současné době se údajně příliš soustředí na obnovitelné zdroje energie. Upozornila také na to, že utíkají nám důležité investice, protože kvůli nejdražším cenám energie nikdo nechce u nás stavět například fabriky na baterky či čipy. 

Petr Mach byl v tématu jaderné energetiky nejostražitější. Nechal se slyšet, že sice jaderná energie je zcela v pořádku, v současné době se s ní ale přehání. Podle kandidáta SPD bychom měli především zrušit zákaz spalovacích motorů, díky čemuž bychom prý už tolik jádra nepotřebovali. 

Diskuzi na toto téma uzavřel Alexandr Vondra, který se vyjádřil pro „francouzskou cestu“, tedy mix jaderné energie, vodíku a OZE.  

 

Okruhy diskuzních otázek určoval pořadatel debaty, Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR. Proto byly orientovány vesměs na zájmy zaměstnavatelů a podnikatelů, nikoliv na zájmy pracujících.  

Za ČMKOS jsme oslovili kandidáty a kandidátky do Evropského parlamentu s dotazy, které reflektují zájmy zaměstnanců a zaměstnankyň. Již brzy zveřejníme jejich odpovědi.