Místopředseda Evropské odborové konfederace (EOK) Josef Středula spolu s generální tajemnicí EOK Esther Lynch a předsedou polského odborového svazu Solidarita Piotrem Dudou uspořádali 30. září setkání v malopolské Veličce (pol. Wieliczka) u Krakova. To zahrnovalo kromě jednání také setkání s odboráři ve veličském solném dolu a závodu MAN v Niepolomicích, kde přes tři tisíce pracujících vyrábí tahače.
Hlavní motivací celé akce bylo přiblížit vedení EOK situaci pracujících ve východní Evropě, kteří se s obavami dívají nejen na dekarbonizační plány EU, ale také na vývoj na Ukrajině. Dalším důvodem jednání byla snaha o větší integraci Solidarity do evropského odborového hnutí. Není tajemstvím, že polská Solidarita má v řadě ohledů odlišný přístup než zvláště západoevropské a severské sesterské organizace. To se týká patrně nejvíce ve značně skeptickém pohledu na Evropskou zelenou dohodu. Jak však Duda vysvětlil, není to tak, že by si Solidarita nepřála uhlíkově neutrální hospodářství v Polsku. Co však požadují, je více času, aby se Polsko, které se z historických důvodů nemohlo rozvíjet tak dynamicky jako západ Evropy, mohlo dotáhnout na úroveň, která spravedlivý přechod na zelenou ekonomiku umožní.
Na tomto postoji panovala mezi přítomnými odborovými lídry naprostá shoda a předmětem jednání se následně staly konkrétní kroky, kterými EOK může evropské transformační úsilí ovlivnit. Solidarita si nechala zpracovat rozsáhlou analýzu dopadu Evropské zelené dohody na polské pracující, kterou chce ovlivnit rozhodování politiků. Domácím úkolem evropských odborů nicméně zůstává utužování vnitřní solidarity, neboť pracující v různých zemích a ekonomikách se nachází v různých situacích. Nacházení kompromisních a společných řešení, které vychází z původních a jádrových motivací organizace pracujících, je nepochybně cesta, kterou je třeba se obírat, pokud chtějí evropské odbory něčeho dosáhnout. Právě příspěvek k posunu tímto směrem byl smysl setkání polských, českých a evropských odborů ve Veličce.