„Odborová akademie je úžasnou příležitostí pro všechny, kteří chtějí vystoupit z komfortní zóny své vlastní odborové organizace, podívat se, jaké problémy řeší jinde, dozvědět se, co trápí zaměstnance mimo náš obor a naši bublinu,“ říká Šárka Jiroušková z Aliance drážního provozu.
Šárka je jedna z více než stovky absolventek a absolventů Odborové akademie, kterou každoročně připravujeme ve spolupráci s nadací Friedrich-Ebert-Stiftung. Každý ročník programu sestává ze čtyř intenzivních víkendů, během nichž se vzděláváme, vyměňujeme si své zkušenosti, debatujeme a čerpáme inspiraci do své další odborářské práce.
Přednášky a workshopy
V říjnu proběhlo druhé ze čtyř setkání letošního ročníku odborové akademie. Začalo v pátek 18. 10. právními přednáškami. Právníci ČMKOS Jaroslav Stránský a Tomáš Palla seznámili účastníky s vybranými kapitolami zákoníku práce a s právním vymezením činnosti odborů.
Po lehce náročnějších přednáškách přišel v sobotu na řadu celodenní workshop na téma získávání nových členů v odborových organizacích. Aktivní zapojení účastníků a intenzivní diskuze pomohly více se vzájemně poznat a druhý den programu tak přirozeně pokračoval neformálními debatami nejen v průběhu večeře, ale i ještě dlouho po ní.
V neděli byly na programu přednášky o minulosti, přítomnosti a budoucnosti práce. Sociolog Ondřej Lánský zaujal účastníky přednáškou s výstižným názvem Od nástupu, zkrocení a zlatá éra kapitalismu po globalizaci a prekarizaci: Historie a současnost práce. Na něj navázala politoložka Kateřina Smejkalová, která se soustředila na současnost a budoucnost práce, především na problém platforem a umělé inteligence.
Na stejný víkend bylo naplánované také tradiční dvoudenní setkání absolventů a absolventek předešlých ročníků odborové akademie. Ty zaujala přednáška Filipa Kahouna na téma osobního marketingu a velmi aktivně se zapojili do bloku výměny příkladů dobré praxe ze svého odborového prostředí.
Uspořádání obou vzdělávacích setkání s sebou přineslo možnost setkání těch, kdo již v minulých letech odborovou akademii absolvovali s těmi, které ještě čekají dva společné vzdělávací víkendy. „Bylo moc příjemné vidět, když tyhle dvě party odborářů, které se viděly poprvé během chvíle splynuly jednu.“, říká Radka Sokolová, místopředsedkyně ČMKOS.
Naplněná očekávání
Účastnice letošního běhu Odborové akademie Renáta Talábová hodnotí dosavadní průběh velmi pozitivně – a to jak z odborného, tak z „lidského“ hlediska: „Od akademie jsem očekávala především to, že získám hodně nových informací. Těch se nám zatím opravdu dostává. Čekají nás ještě dva víkendy. Těším se, až se zase uvidím s ostatními v lednu a také doufám, že se ještě jednou sejdeme s účastníky předešlých ročníků.“
Vesměs nadšené ohlasy přichází i od absolventek a absolventů předchozích ročníků. Roman Faja z Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu shrnuje své zkušenosti takto: „Odborová akademie mi dala mnoho zkušeností, nových informací a taky mnoho nových přátel, se kterými jsme v kontaktu i po skončení akademie. Předáváme si informace, které nám pomáhají v kolektivním vyjednávání. Odborová akademie je skvělá věc a jsem rád, že jsem se jí mohl zúčastnit.“