Poslední blok prvního dne společného setkání byl o aktuálních informacích Vedení ČMKOS, které prezentoval předseda Josef Středula. Paleta připravených témat byla pestrá, ale nakonec velkou část programu zabraly informace o vývoji v oblasti důchodové reformy a vývoj jednání o platech. Zazněla také informace, že v ČR je největší počet cizinců na obyvatele v rámci EU, přesto by zaměstnavatelé jejich počet ještě zvětšili. V rámci diskuse jsme se krátce dotkli také témat přípravy Sněmu ČMKOS, informací z jednání tripartity či FKSP.
Zástupci regionálních rad velmi ocenili brožuru ČMKOS Právní pomoc do kapsy a uvítali zprostředkování jazykových mutací, které mají k dispozici. Českou verzi této brožury si v nejbližší době budou moci odborové organizace objednat také v tištěné verzi.
Místopředseda Jiří Vaňásek doplnil informaci o změně u dohod o provedení práce, kde zůstává povinnost jejich evidence a jejich rozsah, který nepodléhá odvodům se zvyšuje od 1. 1. 2025 na cca 11 500 Kč ze současných 10 000 Kč.
O připravovaných webinářích, proběhlých výjezdech do regionů a plánu pokračovat v této aktivitě v příštím roce se zaměřením na veletrhy práce a vzdělávání informovala místopředsedkyně Radka Sokolová. Účast ČMKOS na veletrzích práce či burzách práce a vzdělávání zástupci regionálních rad vnímají velmi pozitivně. Řada kolegů a kolegyň měla možnost naše stánky v rámci těchto akcí osobně zažít a měli možnost vidět, že o informace o odborech, právní poradenství a odborový kvíz byl zájem. Je stále mnoho lidí, kteří nemají povědomí nejen o činnosti odborů, ale nemají ani tušení, jaký je jejich smysl.
Druhý den jednání byl ve znamení výměny informací a zkušeností z jednotlivých regionů, které se týkaly jak samotné činnosti regionálních rad, tak regionálních tripartit, paktů zaměstnanosti nebo mezinárodní spolupráce. Je krátce po krajských volbách a v některých regionech se již plánují první setkání regionálních tripartit a v jiných zatím na informace o regionálním sociálním dialogu čekají. Všichni se shodli na tom, že jednání regionálních rad je jednoznačně příležitostí řešit specifické regionální otázky např. z oblasti zdravotnictví, školství či dopravy a za velmi přínosnou považují výměnu informací z jednotlivých odborových svazů.