Důchodová „reforma“. Dlouhá léta práce a nízká penze

Přinášíme článek z časopisu Sondy Revue, 11/2024.

Lidé v Česku budou pracovat stále déle a pobírat čím dál skromnější důchody. Takové je sdělení poslanců za vládní čtyřkoalici, kteří 8. listopadu poslali do senátních lavic tzv. důchodovou reformu.

Ta mimo jiné přichází s tím, že věk odchodu do důchodu už nebude zastropován na 65 letech, ale na 67. Valorizace penzí zpomalí. Od roku 2026 bude docházet ke zpomalení meziročního nárůstu nově přiznaných důchodů. Jen málokdo bude mít nárok na předčasný odchod do důchodu. Prošel návrh poslanců ODS a TOP 09, který odstranil 3. kategorii náročných profesí z možnosti dřívějšího odchodu do penze.

Odbory dlouhodobě upozorňují na to, že lidé v Česku pracují déle než například v Německu. Průměrný věk dožití ve zdraví je u nás nízký a neroste. Proto změny, které byly schváleny, považují za velmi škodlivé pro pracující. Nepomáhají zaměstnancům a zaměstnankyním, ale pouze politikům, kteří naprosto nekoncepčně lepí díry v rozpočtu na úkor pracujících.

Zvyšování věku odchodu do důchodu zástupci zaměstnanců dlouhodobě zásadně odmítají, ovšem vládní politici „hodili vidle“ i do počtu zaměstnanců v náročných profesích, kteří na základě dlouhého vyjednávání sociálních partnerů měli mít možnost odejít do penze dříve. Těsně před hlasováním ve druhém čtení ve Sněmovně navrhli předsedové poslaneckých klubů TOP 09 a ODS Jan Jakob a Marek Benda výrazné snížení toho počtu. „Jsem přesvědčen, že jsme v koalici našli lepší model než ten, který byl původně navrhován. Vzniká dojem, že v novele počet náročných profesí škrtáme, ale opak je pravdou. V současnosti je ten systém nastaven tak, že jsou vyjmenované pouhé tři profese, kdežto ta novela zavádí systémové řešení, kde to bude opravdu o konkrétní činnosti podle toho, co mají jednotliví zaměstnanci v pracovních smlouvách, pracovní náplni a jestli opravdu vykonávají tu náročnou profesi. A ten počet lidí se oproti současnému stavu výrazně zvýší,“ tvrdí Jan Jakob.

Ten mimochodem po skončení pořadu Máte slovo ve studiu České televize převzal montérky a ochrannou helmu od místopředsedy OS KOVO Ivo Kužela. Když totiž vyšla ven zpráva o „pozměňováku“, předseda OS KOVO Roman Ďurčo veřejně vyzval poslance Jakoba i Bendu, aby si vyzkoušeli práci lidí, které chtějí nechat pracovat do 67 let.

Josef Středula: Nehledí se na zdraví

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula upozorňuje na to, že statisticky podloženo občan České republiky neodchází do důchodu v kondici a už v 62 letech mívá podlomené zdraví. „Problém debaty o takzvané důchodové reformě je, že se hovoří o prodlužování věku a vůbec ne o kvalitě. A ta je taková, že spousta zaměstnanců skončí na jiných dávkách, takže se ve státním rozpočtu jen překlápí náklady mezi důchody a dalšími výdaji, například příspěvky na péči,“ poznamenal v jedné z televizních debat.

Upozornil také na to, že vládní politici neradi mluví o tom, kolik český zaměstnanec před odchodem do penze odpracuje. „Za dobu jeho ekonomické činnosti výrazně více – z důvodu delší pracovní doby – více než zaměstnanci v jiných zemích. Není důvod tuto dobu dále prodlužovat,“ zdůraznil Josef Středula.