Podle mnoha vyjádření z opozičních lavic to vypadá, že důchodovou „reformu“ čeká jepičí život. Obě opoziční strany totiž nekompromisně prohlašují, že ji po volbách, které se konají na podzim příštího roku, radikálně překopou.
„Prodloužení věku odchodu do důchodu na až 67 let způsobí ve velké míře pouze to, že lidé, kteří už pracovat nebudou moci, nebo je zkrátka nikdo nezaměstná, stráví zbytek pracovního života na pracovním úřadě nebo v invalidním důchodu, samozřejmě za veřejné peníze,“ prohlásila například předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO a stínová ministryně financí Alena Schillerová. „Toto zvěrstvo stoprocentně zrušíme, do té doby velice uvážíme možnost obrátit se na Ústavní soud,“ uvedla také.
Zrušení slibuje i místopředsedkyně sněmovního Výboru pro sociální politiku Lucie Šafránková (SPD). „K vládnímu materiálu jsem předložila 9 pozměňovacích návrhů, jejichž cílem bylo pomoci současným i budoucím seniorům, umožnit odchod do plného dřívějšího důchodu všem lidem, kteří odpracovali 45 let, motivovat seniory k dobrovolnému setrvání v zaměstnání i v důchodovém věku, anebo umožnit alespoň omezený přivýdělek v zaměstnaneckém poměru na částečný úvazek lidem v předčasných důchodech. Vše vládní poslanci zamítli,“ řekla pro Sondy Revue.
Podle ní vláda zcela rezignovala na provedení skutečné důchodové reformy, která musí být založena na systémové prorodinné politice a podpoře porodnosti v pracujících rodinách (což jediné zajistí budoucí udržitelnost průběžného důchodového systému), i na hledání nových zdrojů příjmů do důchodového systému, což se dá dělat okamžitě (reforma podoby zaměstnávání lidí v exekucích, redukce tzv. švarcsystému a enormních pojistných a daňových úniků na šedém a černém trhu práce, zvyšování mezd atd.).
Podle mnoha průzkumů se má velkou šanci dostat se do příští Sněmovny i KSČM, která je v této věci s oběma současnými opozičními stranami zajedno. „Protože tady vůbec nejde o žádnou reformu. Když se podíváme na to, kolik Česká republika vydává na důchody a kolik bude vydávat i v tom nejhorším období, kdy opravdu dojdou ty takzvaně Husákovy děti do důchodu, tak je to pořád méně, než vydává například Rakousko nebo Německo,“ vysvětlila předsedkyně KSČM a lídryně koalice STAČILO! Kateřina Konečná.