Odmítáme porušování sociálního dialogu ze strany vlády (tisková zpráva)

Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) se důrazně ohrazuje proti způsobu vedení sociálního dialogu v případě možnosti odchodu do předčasného důchodu bez jeho krácení nebo určitého zvýhodnění v případě zaměstnanců pracujících v 3. kategorii tzv. náročných profesí.

V daném případě, ačkoli se dotýká přímo zaměstnanců jejichž zájmy hájí ČMKOS, došlo nejprve v rámci podaného pozměňovacího návrhu k vyloučení kategorie 3. z možnosti odchodu do předčasného důchodu. Zároveň vláda přislíbila, že do konce roku 2024 bude připraven návrh na zvýhodnění této skupiny zaměstnanců.

Následně se v počátku roku 2025 z médií dozvídáme, že návrh řešení již vláda schválila a je připravena bez projednání se zástupci zaměstnanců – odbory – návrh předložit do legislativního procesu. Takový postup je pro ČMKOS nepřijatelný a považuje je za flagrantní porušení sociálního dialogu.

ČMKOS nedisponuje konkrétní podobou navrhovaného řešení, ale z dostupných informací zejména sdělovaných zástupci vládní koalice médiím, s navrhovaným řešením nesouhlasí, protože neřeší podstatu problému v dané oblasti.

Právní úprava je pravděpodobně postavena tak, že povinnost založená zaměstnavatelům bude splněná už prostřednictvím současně uzavíraných kolektivních smluv, kde zpravidla bývá 4% výše příspěvku již dohodnuta pro všechny zaměstnance. „Jestliže již v současné době zaměstnavatel poskytuje zaměstnancům příspěvek na produkt spoření a stáří, návrh ‚zákona‘ se zcela mine účinkem. Ve vztahu k současnému stavu nedojde k žádnému zvýhodnění cílové skupiny zaměstnanců a nedojde tak k naplnění účelu navrhované úpravy v návaznosti na změny provedené v oblasti důchodového pojištění,“ vysvětluje předseda ČMKOS Josef Středula.

Dále právní úprava obsahuje nejspíše i návaznost vzniku práva na povinný příspěvek na odpracované směny. I tento bod považuje ČMKOS za problematický. „Návaznost na ‚odpracované směny‘ považujeme za zcela nevhodnou a také za extrémně administrativně náročnou. Je nutné si uvědomit, že u mnoha zaměstnavatelů zaměstnanci pracují i v různě dlouhých směnách,“ říká místopředseda ČMKOS Jiří Vaňásek. „Vznik práva na povinný příspěvek by měl být vázán spíše na odpracování určitého počtu stanovených týdenních pracovních dob. Obdobně jako je v zákoníku práce upraveno právo na dovolenou,“ dodává.