
České mzdy ještě více klesnou
Oslabení vyjednávací pozice zaměstnanců vůči zaměstnavatelům by mohlo způsobit stagnaci nebo dokonce pokles mezd. Česko je už tak považované za zemi levné práce; výpověď bez udání důvodu by práci v ČR nadále zlevňovala.
Vyšší flexibilita při propouštění sníží cenu práce, neboť umožní firmám a organizacím snáze propouštět zaměstnance, čímž se zvětší zásobník volné pracovní síly – to způsobí z důvodu zvýšené nabídky snížení její ceny. Pro firmu bude jednodušší místo toho, aby vyhověla požadavku zaměstnance na zvýšení mzdy, zaměstnance propustit a nahradit ho někým levnějším. Tento mechanismus nastartuje spirálu stagnace či snižování mezd na makroekonomické úrovni. K tomu přispěje obecně zvýšená fluktuace zaměstnanců, která sníží zaměstnavatelskou konkurenci (“boj o ruce a mozky”) na trhu práce, s čímž ještě více poklesne její cena a tedy i hladina mezd.
Jinými slovy pro zaměstnavatele bude jednodušší ty, kteří budou mít vyšší mzdové požadavky, vyhodit. Než aby zaměstnavatelé platili víc, prostě si najdou levnější pracovní sílu; konkurenční tlak na zvyšování mezd tedy bude stagnovat či klesat.

Zaměstnavatel by mohl snadno nahradit „drahého“ zaměstnance levnějším. Zaměstnanci by se kvůli nejistotě spokojili s nižším platem, pokud by měli obavu, že by je zaměstnavatel mohl kdykoliv propustit. Dopad: pokles mezd, frikční nezaměstnanost, prohlubování Česka jako země levné práce, ohrožení transformace ve vzdělanostní ekonomiku.
Výpověď bez udání důvodu sníží kupní sílu
Stagnace růstu mezd či jejich snižování v důsledku povede ke snížení kupní síly obyvatel. Méně peněz ve mzdách znamená méně peněz, které mohou zaměstnanci utratit za zboží a služby. To se promítne do celé české ekonomiky. Pokud lidé méně vydělají a nebudou mít páky pro vyjednání lepších mezd, pak také méně utratí. V důsledku se tedy výpověď bez udání důvodu dotkne všech, nejen těch, kteří výpověď dostanou. Pokud lidé nejsou ochotni utrácet a z toho důvodu klesne poptávka po zboží a službách, je ohrožen ekonomický růst celé společnosti – hrozí krachy firem, což nadále bude prohlubovat nezaměstnanost, která pak nadále bude snižovat cenu práce v ČR. V tomto ohledu je ohrožen nejen sektor nekvalifikované a nízko- kvalifikované práce, na jejichž pozicích pracují zaměstnanci, kteří jsou relativně snadno a rychle nahraditelní a kteří se už tak pohybují na hranici existenční nouze či jsou přímo ohroženi chudobou. V důsledku se snížení hladiny mezd projeví i u skupin s vyššími příjmy, které jsou v ČR abnormálně zatíženy vysokým podílem hypoték. Jinými slovy bude chudnout celá společnost a všichni se ocitnou v nejistotě.

Pokles mezd, nejistota práce → lidé méně utrácejí → pokles poptávky po zboží a službách → ekonomika chřadne, hospodářský růst stagnuje, krachují firmy → roste nezaměstnanost, klesají příjmy státního rozpočtu. Dopad: spirála ekonomického poklesu Česka, prohloubení schodku státního rozpočtu.
Hrozí, že lidé přestanou utrácet nejen proto, že přímo dostali výpověď, ale také z důvodu celkového ohrožení jejich pracovních a tím i životních jistot. Při permanentním ohrožení výpovědí budou zaměstnanci negativně motivováni k vytváření úspor namísto toho, aby vydělané peníze utráceli. Je přirozené, že v nestabilním prostředí se lidé více upínají ke spoření na horší časy a vytvářejí si tak pojistku pro případ nezaměstnanosti. V makroekonomickém pohledu je to nicméně další faktor, který může vést ke snížení poptávky a tím ohrožení sektoru výroby a služeb, což v důsledku povede ke ztrátě pracovních míst a vyšším nákladům na dávky sociální podpory vyplácené státem. Stát také v případě zvýšení nezaměstnanosti zásadně tratí na výběru daní.
„
- Zpomalení či zastavení růstu mezd bude mít komplexní fatální dopady na veřejné finance nejen v ohledu státního rozpočtu, ale i rozpočtů místních a v neposlední řadě také rozpočtu zdravotního pojištění. Podle našich propočtů 85–87% příjmů veřejných financí je přímo či nepřímo napojeno na vývoj mezd (daň z příjmu fyzických osob ze závislé činnosti, sociální a zdravotní pojištění, DPH a spotřební daně).
“
Hrozba pro investice do vzdělávání a profesního růstu
Nejistota na trhu práce ohrozí také investice do vzdělávání a zvyšování kvalifikace zaměstnanců. V případě možnosti dát zaměstnancům výpověď bez udání důvodu klesá motivace zaměstnavatelů investovat do zvyšování kvalifikace a profesního rozvoje stávajících zaměstnanců. To je zcela v rozporu s deklarovaným plánem transformace v tzv. vzdělanostní ekonomiku, naopak to nadále Českou republiku upevní jako zemi levné nekvalifikované práce.

V současném systému mají zaměstnavatelé určitý zájem investovat do kvalifikace a loajality zaměstnanců, protože dlouhodobá spolupráce je výhodná. Pokud by však zaměstnavatelé mohli pracovníky kdykoliv bez vysvětlení propustit, jejich motivace investovat do jejich rozvoje by klesla. Nižší investice do školení → stagnace či pokles ekonomické hodnoty zaměstnance a tím ceny práce → stagnace či pokles mzdy, méně benefitů a bonusů. Dopad: pokles průměrné mzdy a omezení kariérního růstu zaměstnanců.
Zaměstnavatelé: Krátkodobé zisky, dlouhodobé problémy
Ačkoliv by se mohlo zdát, že větší flexibilita při propouštění představuje pro firmy výhodu, dlouhodobé důsledky budou opačné. Zvýšená fluktuace znamená rostoucí náklady na nábor a zaškolování nových zaměstnanců. Neexistence stabilního pracovního zázemí může rovněž negativně ovlivnit produktivitu a inovativnost firem. V neposlední řadě také klesne loajalita zaměstnanců a jejich motivace se dlouhodobě orientovat na jednoho zaměstnavatele, což se opět promítne do snížení efektivity práce. Zaměstnanci budou méně ochotní zapojit se do dlouhodobých projektů nebo přicházet s inovativními nápady, protože by si nebyli jisti svou budoucností ve firmě. To by mohlo omezit i celkovou schopnost podniků inovovat a přizpůsobovat se změnám na trhu.
Vyšší míra pracovní nejistoty, permanentní ohrožení výpovědí a snížení manévrovacích schopností pro vyjednávání zaměstnance se zaměstnavatelem, naplní životy zaměstnanců stresem a nejistotou. Tyto faktory mají nejen ekonomický rámec, ale také rámec psychologický. Vystresovaný zaměstnanec zpravidla vykazuje nižší pracovní morálku a tím i nižší produktivitu. Je prokázáno, že strach není dobrým motivačním faktorem pro zvyšování produktivity práce, proto nelze očekávat, že hrozba výpovědí naopak povede k lepším pracovním výkonům. Vystresovaní zaměstnanci jsou více nemocní a tedy méně přítomní na pracovišti.
Výpověď bez udání důvodu zvýší nezaměstnanost, což povede k dalšímu rozvoji rizika prekérních forem zaměstnávání. Poroste množství krátkodobých smluv a vztahů založených na agenturní práci. Agenturní práce je často nevýhodná nejen pro zaměstnance, ale i pro zaměstnavatele, neboť v rámci úhrady za tuto práci musí uhradit také složku, ze které si „vydělá“ agentura.
„
- Politika současné vlády se v rozporu s tím, co říká navenek, snaží ve skutečnosti cíleně prohloubit politiku levné práce. S nutnou zásadní restrukturalizací a modernizací české ekonomiky to nemá nic společného. To, co my vládě vytýkáme, ona naopak přesně chce: zpomalit resp. zastavit růst mezd a podpořit růst již tak nebývale vysokého podílu zisku vlastníků na pracujícími nově vytvořené hodnotě.
“
Výpověď bez udání důvodu způsobí odliv mozků
V případě zavedení výpovědi bez udání důvodu hrozí České republice takzvaný „odliv mozků“. Už nyní část kvalifikovaných zaměstnanců odchází za lepšími výdělky do zahraničí. Permanentní ohrožení výpovědí, horší vyjednávací pozice a snižování mezd povedou k posílení tohoto trendu. Pro firmy tak bude čím dál tím složitější nacházet specializovanou pracovní sílu, kterou potřebují. To ohrozí jejich konkurenceschopnost na globalizovaném trhu a donutí je přesouvat se do zahraničí, čímž stát přijde o výběr daní. Nedostatek expertních pracovníků může vést k zavírání podniků a dalšímu ohrožení pracovních míst.
Negativních ekonomických důsledků pro firmy nalézáme více. Pokud by pracovní místa byla méně stabilní a zaměstnanci by věděli, že mohou být kdykoli propuštěni bez vysvětlení, hledali by si častěji nové pracovní příležitosti. To by znamenalo pro firmy zvýšené náklady na nábor a zaškolení nových lidí. Neustálé střídání pracovníků by vedlo ke ztrátě know-how a snížení produktivity, protože noví zaměstnanci by potřebovali čas, než by se plně zapojili do pracovního procesu.
Zavedení výpovědi bez udání důvodu by také mohlo poškodit pověst firem na globálním práce. Kvalifikovaní uchazeči by si mohli raději vybírat (i zahraniční) zaměstnavatele, kteří poskytují stabilnější pracovní podmínky, což by znamenalo, že méně atraktivní podniky by měly problémy získat a udržet talentované pracovníky. To by mohlo vést k paradoxní situaci, kdy by si podniky sice mohly snadněji vyhazovat zaměstnance, ale zároveň by měly problém získat kvalitní lidi na volná místa.
„
Tento návrh nechápu jako nějaký náhodný úlet několika poslanců ODS a TOP09, ale jako záměrnou zkoušku toho, zda je česká společnost již natolik otrávená, zastrašená a vyděšená, aby na tento útok na práva a jistoty pracujících kývla.
“
Bič na pracující
V neposlední řadě je třeba uvést, že zavedení výpovědi bez udání důvodu je bičem na všechny zaměstnance, kteří usilují o lepší pracovní podmínky pro sebe i ostatní zaměstnance. První na ráně budou odboráři. Zatímco podle současné legislativy není možné dát zaměstnanci výpověď z důvodu jeho členství či aktivity v odborech, přijetí legislativního návrhu poslanců vládních stran povede k tomu, že i odboráře zaměstnavatel bude moct vyhodit zcela podle své libovůle. Ze strany ODS a TOP09 se tak jedná o další krok, kterým usilují o likvidaci odborů a oslabení pozice zaměstnanců.
Zavedení výpovědi bez udání důvodu zásadně odmítáme a považujeme ji za nejradikálnější ohrožení zaměstnaneckých jistot za poslední desítky let. Argumenty proti tomu jsou nejen etické, ale především ekonomické. Nedopustíme, aby zaměstnanci v ČR přišli o základní existenční jistotu a nebudeme nečinně přihlížet podkopávání základny ekonomického růstu státu. V případě schválení novely v podobě obsahující výpověď bez udání důvodu vyhlásíme generální stávku!