
Historický kontext a role odborů
Josef Středula nejprve připomenul historickou roli odborů a upozornil, že odbory nejsou reliktem minulosti, ale stále aktuální součástí demokratické společnosti.
„Odbory byly u všech zásadních historických milníků – ať už šlo o srpen 1968, nebo listopad 1989. A budou u toho i ve věku digitálním,“ uvedl Josef Středula.
Ekonomická situace a výzvy pro český průmysl
Česko je zemí s nejvyšším podílem průmyslu na hrubém domácím produktu (HDP) v Evropě. Tento fakt posiluje naši exportní pozici, zároveň však přináší i rizika, jimiž jsou zejména nízká přidaná hodnota a ve srovnání s eurozónou také nízké mzdy.
„Produktivita práce v Česku roste, ale mzdy tento nárůst dlouhodobě nereflektují. Nechceme být zemí levné práce, chceme být zemí důstojné mzdy,“ řekl předseda ČMKOS s odkazem na fakt, že české mzdy v paritě kupní síly dosahují jen 76 % průměru eurozóny.
Z hlediska veřejných financí je podle něj pozitivní, že se České republice daří snižovat deficit pod maastrichtskou hranici 3 % HDP. Zadlužení se drží na úrovni kolem 44 %, což nás i nadále řadí mezi méně zadlužené země EU. Tempo zadlužení bohužel v posledních letech dynamicky roste.
Bílá kniha ČMKOS: Program pro budoucnost
Josef Středula na přednášce představil hlavní strategický dokument odborů tzv. Bílou knihu, která vymezuje šest klíčových priorit: ekonomický růst, růst mezd, boj proti inflaci, daňovou spravedlnost, reformu důchodového a zdravotního systému a přijetí eura.
„Naším cílem je, aby měl ekonomický rozvoj smysl zejména pro lidi, kteří každý den chodí do práce a kteří jsou páteří společnosti,“ uvedl Josef Středula v souvislosti s programovými cíli ČMKOS.
Digitalizace, umělá inteligence a pracovní trh
Významná část prezentace se věnovala dopadům digitalizace a nástupu umělé inteligence na hospodářství a trh práce. Předseda ČMKOS upozornil, že nové technologie s sebou nesou nejen příležitosti, ale i značná rizika. Odbory proto usilují o to, aby byly zaváděny odpovědně a s ohledem na práva zaměstnanců. To se podle něj týká i regulace AI na pracovištích, včetně bezpečnosti dat, odpovědnosti za výstupy algoritmů či právních konsekvencí.
„Technologie mají v první řadě sloužit lidem. Proto musí být jasně nastavena pravidla. A odbory budou v jejich implementaci hrát nezastupitelnou roli,“ uvedl Josef Středula.
Je čas hledat řešení! Odbory budou u toho
Přednáška byla zakončena otevřenou diskusí se studenty a zástupci odborné veřejnosti. Dotazy směřovaly zejména k možnostem odborů podílet se na regulaci AI, otázkám daňové spravedlnosti a budoucnosti důchodového systému.
Předseda ČMKOS své vystoupení zakončil pozitivní věcnou poznámkou: „Již nyní je nutné pojmenovávat přicházející rizika a hledat na ně odpovědi. Připravit se na budoucnost nejde však tím, že o ní budeme pouze diskutovat. Je potřeba hledat udržitelná řešení pro celou společnost včetně zaměstnanců. Odbory jsou proto připraveny na jejich přípravě aktivně spolupracovat se všemi, kdo na nich mají upřímný zájem.“
