Na začátku května jsme rozeslali anketu kandidátkám a kandidátům do Evropského parlamentu. Chtěli jsme zjistit, jak se staví k problémům, které jsou pro pracující v ČR důležité: stejná odměna za stejnou práci, právo na stávku, spravedlivá transformace, zpřísnění pravidel pro pracovní agentury a další. Anketa obsahovala celkem 11 otázek se třemi možnostmi odpovědi: ano / ne / nevím. Termínem pro zaslání odpovědi byl 13. května.
Z oslovených uskupení (ANO, Levice, Piráti, SOCDEM, SPOLU, Stačilo!, Starostové a osobnosti pro Evropu, Svobodní, Zelení) odpověděla všechna kromě SPOLU. Níže představujeme jejich odpovědi. (Jelikož za každou stranu mohlo odpovědět více kandidujících, u některých otázek se odpovědi v rámci strany liší.)
Podpoříte směrnici, která zaručí stejnou odměnu za stejnou práci pro všechny?
Jako představitelé zaměstnanců a zaměstnankyň jsme přesvědčeni, že za stejnou práci by měla být stejná odměna – bez ohledu na místo výkonu, státní příslušnost, pohlaví či cokoliv dalšího. Směrnice, která by toto zajišťovala, by mohla pomoct řešit například situace, kdy zaměstnanci stejného vlastníka výrobních prostředků mají diametrálně odlišné platy, jenom proto, že pracují v sousední zemi.
Kromě Svobodných se pro podporu takové směrnice vyslovili všichni oslovení: ANO, Levice, Piráti, SOCDEM, Stačilo!, Starostové a osobnosti pro Evropu a Zelení.
Podpoříte zkrácení pracovní doby na ekvivalent 4 dnů v týdnu?
Pro podporu čtyřdenního pracovního týdne se v naší anketě vyslovili kandidující za ANO, Levici, Českou pirátskou stranu, Stačilo!, Stranu zelených a někteří kandidáti za SOCDEM.
Z historického hlediska se pracovní týden zkracuje dlouhodobě, a to i v českých zemích: ze šesti pracovních dnů na pět, z 12hodinového pracovního dne na 8hodinový. V současné době se často mluví o zkrácení pracovního týdne z 5 na 4 dny, což podporují mnohé odborové organizace napříč Evropou. Z výzkumů vyplývá, že kratší pracovní týden vede k vyšší spokojenosti pracujících, k lepší atmosféře na pracovišti, ale také k vyšší produktivitě práce a menšímu riziku onemocnění a absencí.
Podpoříte podmínění všech obchodních dohod dodržováním práv pracujících a odborů?
Dohody o volném obchodu obsahují i kapitolu o udržitelnosti, jejíž součástí jsou i prvky týkající se ve větší či menší míře lidských práv a práv pracujících. EU by měla nastavovat standardy ochrany pracujících i mezinárodně, a to lze prostřednictvím obchodních dohod. Tím se také potlačuje nekalá globální konkurence prostřednictvím zhoršování pracovních a mzdových podmínek. Vzpomeňme třeba na zhroucení budovy Rana Plaza – katastrofu, v níž zahynulo 1134 pracovnic a pracovníků textilní továrny.
Kromě Svobodných se pro podmínění obchodních dohod dodržování práv pracujících vyslovili všichni: ANO, Levice, Piráti, SOCDEM, Stačilo!, Starostové a osobnosti pro Evropu a Zelení.
Podpoříte ukončení přísných rozpočtových pravidel, které členským zemím brání investovat do sociálních a klimatických opatření?
Cílem odborů a řady ekonomů a ekonomek je vyjmout investice do sociálních a klimatických opatření z rozpočtových pravidel, která omezují deficity rozpočtu členských zemí EU. Uvolnění těchto pravidel by pomohlo investovat do potřebných oblastí a povzbudit tak ekonomiku, zaměstnanost a rozvoj.
Pro podporu tohoto bodu se vyslovili Levice, Stačilo!, Starostové a osobnosti pro Evropu, Svobodní, Zelení a část kandidujících za ANO a SOCDEM.
Podpoříte nastavení maximálních teplotních limitů pro výkon práce?
Nastavení teplotních limitů je velmi důležité zejména z pohledu bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. V moderní společnosti nelze připouštět situace, kdy se výrazně zvyšuje počet pracovních úrazů včetně smrtelných v důsledku práce ve vysokých teplotách.
Pro podporu nastavení maximálních teplotních limitů pro výkon práce se vyslovili kandidující za Levici, Piráty, SOCDEM, Stačilo!, Zelené a část kandidujících za ANO.
Podpoříte právo zaměstnanců na bezplatné zvyšování kvalifikace v pracovní době?
Doba, kdy člověk ukončil vzdělávání a pak z toho profesně čerpal až do odchodu do důchodu je nenávratně pryč. Technologický vývoj se zrychluje a společnost, zaměstnavatelé i zaměstnanci s ním musí držet krok, pokud si chtějí zajistit prosperitu. Odbory prosazují, aby pracující měli právo zvyšovat si kvalifikaci jako součást výkonu práce a přispívat tak nejen sobě a svým vyhlídkám na trhu práce, ale i svému zaměstnavateli.
Právo zaměstnanců a zaměstnankyň na bezplatné zvyšování kvalifikace v pracovní době by rozhodně podpořili kandidující za ANO, Levici, Piráty, Stačilo!, Zelené a alespoň část kandidujících za SOCDEM.
Podpoříte větší ochranu práva na stávku?
Právo na stávku je demokratickým právem a neodmyslitelně patří k právu organizovat se a kolektivně vyjednávat. Je základním právem zaměstnanců a zaměstnankyň, aby jejich ekonomické a sociální zájmy mohly být legitimně zastupovány a hájeny prostřednictvím odborů. To je nezbytné pro zajištění smysluplného sociálního dialogu.
Právo na stávku je však napadáno v rostoucím počtu evropských zemí i ve zbytku světa. V uplatňování tohoto práva nám brání útoky vlád, pravicových a krajně pravicových stran a zaměstnavatelů. Proto je potřeba právo na stávku (nejen) v EU posílit.
Posílení práva na stávku jednoznačně podporují Levice, Stačilo! a Zelení. Pro podporu se vyslovila i část kandidujících za Piráty a SOCDEM.
Podpoříte směrnici pro spravedlivou transformaci, která zajistí zapojení odborů?
Tato směrnice by podpořila spravedlivější rozdělení přínosů transformace mezi členské státy EU a zmírnila by současné nepřiměřené dopady na konkrétní regiony. Umožnila by pracujícím a členským státům přimět firmy bez ohledu na to, kde mají sídlo, aby vypracovaly plány spravedlivého transformace a zajistily spravedlivou a férovou rekvalifikaci zaměstnanců.
Pro podporu takové směrnice se kromě Svobodných vyslovili všichni: ANO, Levice, Piráti, SOCDEM, Stačilo!, Starostové a osobnosti pro Evropu a Zelení.
Podpoříte přísnější pravidla pro pracovní agentury?
Nechceme, aby pracovní agentury svým působením nekale konkurovaly na trhu práce a snižovaly tak mzdy a ochranu pracujících. Nechceme také, aby zneužívaly především zahraniční pracující, kteří nemají dostatečně silné zázemí v zemi, kde pracují, aby se proti zneužívání mohli bránit. V současné době se toto bohužel děje.
Pro zpřísnění pravidel pro pracovní agentury se vyslovili kandidující za ANO, Levici, Piráty, SOCDEM, Stačilo! a za Zelené.
Podpoříte evropský fond na podporu integrace válečných a klimatických uprchlíků?
Integrace uprchlíků klade na společnost a státy vysoké náklady. Zvládnutá integrace může být pro ně však přínosem nejen v podobě pracovní síly. Je zřejmé, že se jedná o celoevropskou výzvu, a proto by dávalo smysl, kdyby se z rozpočtu EU vyhradily zdroje, které zvláště méně bohatým členským státům s integrací pomohou. V neposlední řadě by to byla vítaná veřejná investice do služeb i průmyslu.
Pro podporu vyhrazení zdrojů z rozpočtu EU na podporu integrace uprchlíků se vyslovili Levice, Piráti, Starostové a osobnosti pro Evropu, Zelení a část kandidujících za SOCDEM a ANO. Část ANO řekla ale evropskému fondu na podporu integrace uprchlíků kategorické „ne“ a přidala se tím ke Svobodným a Stačilo!.
Podpoříte začlenění Protokolu o sociálním pokroku do smluv o EU, který zajistí, že ochrana a práva pracujících budou mít přednost před hospodářskými svobodami?
Evropské odborové hnutí dlouhodobě podporuje revizi smluv o EU, která by do nich zahrnula tzv. Protokol o sociálním pokroku. Ten říká, že tam, kde se dostane do střetu hospodářská svoboda a ochrana pracujících má ta druhá přednost. To má implikace i pro schvalovanou evropskou legislativu. Jinými slovy, bude jasně zakotveno, že EU není především projekt pro byznys, ale pro pracující lidi.
Pro podporu protokolu se jednomyslně vyslovili pouze Levice a Zelení, dále také část ANO, SOCDEM a Stačilo! Jednoznačně proti jsou Svobodní.