Ve středu 28. srpna 2024 se delegace odborových svazů působících ve veřejné sféře a správě sdružených v Českomoravské konfederaci odborových svazů zúčastnila dalšího jednání s vládou o navyšování platů od 1. 9. 2024. Jednání nebylo úspěšné.
Vláda předložila návrh pouze na zvýšení tarifů zaměstnancům a zaměstnankyním v jediné příloze. Zaměstnancům zařazeným do tzv. tabulky č. 1 v 1. až 7. platové třídě navrhla zvýšení o 5 %, což je v průměru 920 Kč hrubého. Zaměstnancům zařazeným do 8. až 12. platové třídy v této tabulce navrhla navýšení o 3 %, což představuje v průměru částku 870 Kč hrubého. Odborným zaměstnancům, kteří jsou zařazení do 13. a vyšších platových tříd v této tabulce ani ostatním zaměstnancům včetně státních úředníků nenavrhla žádné navýšení. Vládní návrh byl navíc podmíněn jeho akceptací ze strany odborů. Ministr financí sdělil, že pokud návrh odbory nepřijmou, vláda nenavýší žádné tarify.
Odborové svazy ČMKOS na začátku vyjednávání požadovaly 15% nárůst všech tarifů. Následně navrhly 10% nárůst. S tím souhlasil i ministr Marian Jurečka, který předložil dva návrhy: na 10% a na 7% nárůst.
„V poslední fázi vyjednávání jsme přistoupili i na 7% navýšení všech tarifů v tabulce č. 1 a navýšení u ostatních zaměstnanců od 1. 1. 2025. Byl to pro nás sice nelehký kompromis, protože jsme přesvědčeni, že přidat si zaslouží všichni zaměstnanci ve veřejné sféře a správě již v roce 2024,“ říká místopředseda ČMKOS Jiří Vaňásek. „Je ale nepřípustné, aby vláda podmiňovala svůj návrh tím, že odbory s ním budou veřejně souhlasit, jinak nepřidá žádné skupině zaměstnanců. Mrzí nás také rétorika, s kterou se nyní setkáváme, kdy je sdělováno, že kvůli odborům zaměstnanci nedostanou přidáno. To je úplný nonsens. Vláda mohla o navýšení, které nám bylo představeno, rozhodnout a navýšit platy bez ohledu na souhlas odborů, my jsme nesouhlasili pouze s předloženou variantou. Obdobně takto již v minulosti postupovala, kdy snížila schválené navýšení platů a na názor odborů se neptala,“ dodává Jiří Vaňásek.