Na pražském Střeleckém ostrově se dnes uskutečnila tradiční vzpomínková akce pořádaná Českomoravskou konfederací odborových svazů (ČMKOS) ve spolupráci se zástupci politické strany SOCDEM. Předseda ČMKOS Josef Středula a místopředseda JUDr. Jiří Vaňásek spolu s dalšími členy delegace položili květiny k pamětní desce, která připomíná vůbec první oslavy Svátku práce v českých zemích v roce 1890. Akce se také zúčastnilo vedení SOCDEM, předsedkyně a bývalá ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová a místopředsedové Jiří Nedvěd a Radek Scherfer.
„Děkuji všem, kteří zachovávají tradici připomínání událostí, jež se zde odehrály během květnových dnů předminulého století,“ uvedl v úvodu Josef Středula, který ve svém proslovu připomněl, že boj za práva pracujících je stále aktuální. „Domnívám se, že máme nejen plné právo, ale i morální povinnost tyto události připomínat. Lidé, kteří tehdy začali bojovat za lepší pracovní a životní podmínky, čelili obtížím, o kterým se nám dnes ani nezdá. Navíc ještě na počátku 20. století bylo v některých částech Evropy odborové sdružování považováno za trestný čin. Od té doby jsme ale urazili dlouhou cestu,“ uvedl Josef Středula.
Střelecký ostrov nebyl zvolen náhodně. Právě zde, na vltavském ostrově v centru Prahy, se 1. května 1890 shromáždili čeští dělníci k prvním oficiálním oslavám Svátku práce. Pod heslem „Za svoji práci chceme po lidsku žíti“ tehdy stovky mužů i žen manifestovaly za osmihodinovou pracovní dobu, rovná práva a lepší pracovní podmínky. Památce těchto průkopníků byl věnován nejen pietní akt, ale i tematický projev předsedy ČMKOS.
„Před očima mám vždy obraz přeplněného ostrova v době, kdy se lidé scházeli v období po chicagských událostech, v době bez internetu i bez mobilních telefonů. Přesto se dokázali svolat a společně vyjádřili vůli po změně,“ řekl Josef Středula. „Přišli v mnohem složitějších podmínkách, než kterým čelíme dnes, a jasně řekli, že chtějí lepší život, rovná práva, důstojné pracovní podmínky, rovnost žen a mužů či právo na stávku. Jsme jejich potomky a máme nejen možnost, ale i odpovědnost na jejich odkaz navázat a dále jej rozvíjet,“ poukázal Josef Středula na kontinuitu.
Historie, která zavazuje
Vzpomínka na 1. máj není jen nostalgickým ohlédnutím do minulosti. „První máj je historicky vnímán jako svátek pracujících, a je významnou tradicí, na kterou nesmíme zapomínat. V České republice chodí do zaměstnání přibližně pět a půl milionu lidí. Je nezbytné, aby společnost věděla, že republika i celá ekonomika nestojí pouze na podnikatelích, ale především na zaměstnancích. Práce zaměstnanců byla a je základním pilířem fungování našeho státu,“ řekl JUDr. Jiří Vaňásek, místopředseda ČMKOS.
Při této příležitosti také připomněl současné legislativní snahy, které podle něj oslabují práva pracujících. „V poslední době, zejména v souvislosti s novelami zákoníku práce, jsme byli svědky snah o oslabování práv zaměstnanců. Naší prioritou je těmto tendencím čelit a jejich zájmy důsledně hájit. Zachování a ochranu práv považujeme za zcela zásadní,“ uvedl JUDr. Jiří Vaňásek.
Důstojnost, rovnost, spravedlnost – i dnes aktuální témata
Josef Středula ve svém projevu připomněl, že mnoho požadavků tehdejších dělníků zůstává stále nesplněno. „I dnes požadujeme důstojný život, který je úzce spjat s růstem mezd a platů. Inflace v posledních letech dramaticky zasáhla spotřebu a vláda tomuto trendu čelila s naprostou nečinností, přestože měla k dispozici nástroje, jako je například zákon o cenách. Důsledky jsou zřejmé. Ekonomika slábne, nejistota naopak roste,“ konstatoval Josef Středula.
Zvláštní pozornost věnoval i otázkám rovnosti. „Musíme si stále připomínat, že boj za práva žen je neoddělitelnou součástí boje pracujících. Rovnost žen a mužů v odměňování i přístupu k zaměstnání je stále výzvou, se kterou se potýkáme. A stále existují snahy, které by mohly vést k oslabení těchto práv,“ prohlásil předseda ČMKOS.
Myšlenku důstojné práce a památku prvních bojovníků uctila také Jana Maláčová. Spolu s Josefem Středulou a JUDr. Jiřím Vaňáskem položila květiny u pamětní desky a v krátkém vystoupení připomněla, důležitost odborů pro demokracii. „Přála bych si, abychom s ČMKOS více spolupracovali a pevně doufám, že se nám podaří spojit naše síly a odbornost. Máme totiž stejný cíl i stejné zájmy,“ uvedla předsedkyně SOCDEM.
Podle Josefa Středuly je nutné veřejnosti připomínat některé ze záměrů současné politické reprezentace. „Nesmíme zapomenout, že současná vládní koalice uvažovala o posunutí věku odchodu do důchodu až na hranici 73 let a dvou měsíců pro lidi narozené po roce 2005. Tento záměr nebyl veřejnosti jasně a otevřeně sdělen. Stejně tak alarmujícím byl poslanecký návrh výpovědi bez udání důvodu, který se i díky tlaků odborů podařilo poslat k ledu,“ podotkl Josef Středula.
Svátek práce – historická tradice, která má budoucnost
Svátek práce má své kořeny v celodenní stávce, která se konala 1. května 1886 v Chicagu. Tisíce pracovníků tehdy požadovaly osmihodinovou pracovní dobu. Násilné potlačení demonstrací se stalo symbolem boje za pracovní práva. První máj byl jako mezinárodní svátek vyhlášen o tři roky později. V českých zemích se první oslavy konaly právě na Střeleckém ostrově roku 1890.
„První máj je pro mě osobně hluboce silným a osobním momentem. Není to jen připomínka minulosti, ale i apel na naši přítomnost. Každý má právo na dobrou, bezpečnou a spravedlivě odměňovanou práci. To je odkaz, na který nesmíme zapomenout, a který jsme povinni chránit a předávat dál,“ uzavřel Josef Středula.




