Na VIII. Sjezdu odborářů byl do čela Českomoravské odborové konfederace (ČMKOS) znovuzvolen Josef Středula. Ve vedení zůstává i Radka Sokolová a Vít Samek, kteří svou funkci stejně jako Středula obhájili. Delegáti sjezdu ČMKOS mimo jiné také formulovali své priority na příští čtyři roky. Při slavnostním zahájení předseda Josef Středula přivítal řadu hostů, mezi nimi například Miloše Vystrčila, předsedu Senátu Parlamentu ČR nebo ministra práce a sociálních věcí, Mariana Jurečku. Na vládu apeloval ohledně navýšení minimální mzdy, sociálního smíru a například také potravinové soběstačnosti.
V tajné volbě získal Josef Středula 153 hlasů z celkových 173 hlasů. Radka Sokolová dostala důvěru od 152 delegátů, Vít Samek 156 hlasů ze 171 hlasů.
„Být zvolen potřetí se stejným týmem je i pro ČMKOS mimořádné. Je to výraz obrovské důvěry. Jaké budou následující čtyři roky, nevíme naštěstí nikdo, ale budeme dělat vše pro to, aby to pro zaměstnance a jejich rodiny byly roky úspěšné“, řekl znovuzvolený předseda a doplnil priority pro 4leté období. Mezi nimi jsou mít skvělý tým, sejít se s vládou a řešit akutní problémy. „Pro ČR chceme abychom byli zemí bohatou, kde se lidé cítí dobře, abychom byli zemí budoucnosti, a ne zemí minulosti. Pokud chceme mít vysoké mzdy, musíme mít vysoce hodnocené práce, pak k nám budou chodit lidé z Německa, Rakouska a Velké Británie,“ uzavřel Středula.
Místopředsedkyně Radka Sokolová po volbě uvedla: „Velice si vážím důvěry, kterou jsem dostala od delegátů VIII. Sjezdu. Je to známka, že práce, kterou už pro ČMKOS dělám tři volební období dostává zelenou do dalších let.“
„Vnímám to rozhodnutí delegátů VIII. Sjezdu ČMKOS ve vyjádření jejich důvěry, že vedení ČMKOS účinně hájí zájmy zaměstnanců i odborových svazů, které jsou sdruženy v ČMKOS. Velice si toho vážím a věřím, že se nám podaří společně naplnit naše programové cíle, o kterých budeme jednat zítra,“ uzavírá za vedení místopředseda Vít Samek. Ve své zahajovací řeči Josef Středula apeloval na vládu ohledně zvýšení minimální mzdy. Kvůli vysoké inflaci žádá její navýšení od července na 18.200 korun. Nejnižší výdělek by se podle něj měl zvednout o 2.000 korun. Marian Jurečka, vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí, Středulovi diskuzi přislíbil. „Za naši vládu říkám, ano počítáme s tím, že v příštím týdnu najdeme termín, abychom si v klidu sedli a abychom začali řešit minimální mzdu. Chceme také řešit i rovnost platů žen a mužů,” závěrem poděkoval také Josefu Středulovi za jeho věcné a konstruktivní debaty na tripartitách. Práci odborářů podpořil Miloš Vystrčil. Předseda Senátu Parlamentu ČR ocenil argumenty Josefa Středuly k sociálnímu smíru. Vyzdvihl přístup konfederace k válce na Ukrajině, kde je situace podle něj naprosto strašlivá. „Všichni bychom měli táhnout za jeden provaz, abychom byli společně silnější,“ dodal na závěr Vystrčil.
Českým odborářům se daří. Od 1. července 2017 do 30. června 2021 vznikla celá řada organizací. „Vzniklo 239 nových odborových organizací a do odborů vstoupilo 54 578 nových členů, za poslední rok to bylo 10 550,“ upřesnil Středula. Podle něj k úspěchům odborů minulých let patří například zrušení karenční doby, prosazení kurzarbeitu, zařazení poškození bederní páteře mezi nemoci z povolání či vyšší výdělky ve firmách s kolektivním vyjednáváním. V sobotu na odborářskou akci dorazí prezident Miloš Zeman, vystoupí v 10:00.
Kontakt pro novináře: Pavel Vlček, 731 425 228