Co je minimální mzda a proč ji potřebujeme?
Minimální mzda je nejnižší přípustná výše odměny za práci v pracovněprávním vztahu. Jinak řečeno: Zaměstnavatel vám nemůže zaplatit méně, než kolik činí minimální mzda. Její základní právní úprava je stanovena zákoníkem práce.
Mezinárodní organizace práce (ILO), která je klíčovou globální institucí zabývající se pracovním právem, vnímá minimální mzdu jako prostředek k ochraně pracovníků před chudobou a vykořisťováním. ILO zdůrazňuje, že minimální mzda by měla být stanovena na úrovni, která zajistí základní životní potřeby pracujících a jejich rodin, aniž by to zároveň negativně ovlivnilo zaměstnanost nebo konkurenceschopnost. Dle ILO může být minimální mzda také jedním z prvků politiky zaměřené na překonání chudoby a snížení nerovností, včetně těch mezi muži a ženami.
Odborové organizace, jako například Evropská odborová konfederace (ETUC), považují minimální mzdu za základní nástroj boje proti chudobě mezi pracujícími a za prostředek k zajištění spravedlivého podílu na ekonomickém růstu. Odbory dlouhodobě zdůrazňují, že minimální mzda musí být dostatečně vysoká, aby zabránila tzv. „pracující chudobě“ – tedy situaci, kdy zaměstnanci, ačkoli pracují na plný úvazek, nedosahují důstojného příjmu. Podle odborů má minimální mzda také pozitivní dopad na ekonomiku tím, že podporuje spotřebu a snižuje sociální nerovnosti.
Organizace zaměřené na lidská práva, jako je kupříkladu Amnesty International, rovněž upozorňují na minimální mzdu jako na klíčový prvek pro zajištění práva na spravedlivou odměnu za práci. Právo na důstojnou mzdu, která umožní pracujícím a jejich rodinám žít v přiměřených podmínkách, je považováno za součást základních lidských práv.
Celkově je minimální mzda vnímána jako nástroj sociální spravedlnosti, který slouží nejen k ochraně pracovníků před zneužíváním, ale i k podpoře inkluzivního ekonomického růstu. Mezinárodní organizace a odbory proto trvají na tom, aby minimální mzda byla stanovována spravedlivě, transparentně a v konzultaci s relevantními aktéry, včetně zaměstnanců, zaměstnavatelů a dalších zúčastněných stran.
Je minimální mzda v Česku dostatečná k pokrytí základních životních nákladů?
Minimální mzda v Česku činí letos 18 900 Kč hrubého. Od příštího roku poroste na 20 800 Kč. Tato částka v mnohých místech v ČR nestačí na pokrytí základních životních nákladů. Lidé, kteří pobírají minimální mzdu, jsou tak nezřídka odkázáni na sociální dávky.
Pokud člověk bydlí v nájmu, platí majiteli bytu částku, která často odpovídá minimální mzdě. Kupříkladu v Brně stojí nájem 50metrového bytu průměrně 16 tisíc, v Praze téměř 18,5 tisíc. Další tisíce v rodinném rozpočtu jdou na energie. K tomu přičtěme jídlo, oblečení či kroužky pro děti, léky, návštěvu u zubaře… O takových radostech jako je nákup knížky, návštěva kina či sportovní kurz se lidem (nejen) s minimální mzdou může jen zdát.
Víte, že…
…na pracovišti lze v kolektivní smlouvě dohodnout minimální mzdu vyšší, než uvádí nařízení vlády o minimální mzdě?
Kolektivní smlouvu mohou uzavírat pouze odborové organizace.
Jak si stojíme v mezinárodním srovnání?
Z okolních zemí není institut minimální mzdy zaveden v Rakousku, v ostatních zemích minimální mzda je stanovena.
Na Slovensku je minimální mzda srovnatelná s českou. Letos její výše činí 750 eur, tedy cca 18 870 Kč měsíčně. V roce 2025 by měla vzrůst na 816 eur, tedy cca 20 530 Kč měsíčně.
V Německu je minimální mzda stanovena na celostátní úrovni a doplňuje ji sektorová minimální mzda pro určité odvětví nebo profesní skupiny. Celostátní minimální mzda (Mindestlohn) je stanovena na hodinu. Letos se jedná o 12,41 eura (cca 312 Kč) hrubého za hodinu. Měsíčně je to při plném úvazku přes 53 000 Kč. V roce 2025 dojde k dalšímu zvýšení minimální mzdy na 12,82 eura (cca 323 Kč). Měsíčně si tak ti nejhůř odměňováni pracující na celý úvazek vydělají kolem 55 000 Kč.
I v Polsku – zemi, ve které jsou životní náklady nižší než u nás – je minimální mzda vyšší. Od 1. ledna 2024 činila 4242 zlotých (cca 24 950 Kč). V polovině roku, od 1. července, dále vzrostla na 4300 zlotých (cca 25 300 Kč). Od 1. ledna 2025 by měla vzrůst na 4666 zlotých (cca 27 400 Kč). Výše české minimální mzdy bude tak na 76 % polské minimální mzdy. Přitom, jak nás pravidelně informují média, jsou ceny naprosté většiny potravin v Polsku mnohem nižší než u nás.
Aktuality k minimální mzdě:
Členské státy selhávají v plnění závazků vyplývajících ze směrnice k minimálním mzdám
Většina evropských vlád nedodržela lhůtu pro zavedení směrnice o minimální mzdě do vnitrostátního práva a některé z nich aktivně pracují proti cílům směrnice.
Výzva premiérovi, vládě a Senátu ČR
Odborové svazy ČMKOS se znepokojením sledují, kam směřuje sociální politika a politika zaměstnanosti současné vlády. Naše obavy vyvolávají mimo jiné změny v důchodovém
Minimální mzda v Česku a Evropské unii
Jak se vyvíjí výše minimální mzdy v České republice? Jak vypadá česká minimální mzda ve srovnání s ostatními státy Evropské unie? Přinášíme stručný přehled.
Směrnice Evropského parlamentu a Rady EU o přiměřených minimálních mzdách
V říjnu 2022 přijal Evropský parlament směrnici o přiměřených minimálních mzdách v Evropské unii. Jejím cílem je zajistit, aby pracující v Evropské unii dostávali